לתיאום פגישה

ראייה כפולה

מהי ואיך מתמודדים איתה?

ראייה כפולה היא מצב בו אדם מסתכל על אובייקט מסוים, והוא רואה אותו פעמיים. הוא יכול לראות את אותה תמונה אחת ליד השנייה, אחת מעל השנייה, או באלכסון. הכפילות יכולה להופיע באופן ממושך או רק לעיתים, תלוי מה הסיבה לכפילות.

ראייה כפולה חד עינית – יש אפשרות שאדם רואה כפול רק בעין אחת, זה יכול לנבוע משינויים בקרנית (למשל קרטוקונוס), שינויים בעדשה התוך-עינית (למשל קטרקט), ועוד…
לעיתים ניתן לפתור כפילות מסוג זה על ידי התאמה נכונה של משקפיים או עדשות מגע המתקנות את הצילינדר.

ראייה כפולה דו עינית – יש אפשרות שאדם רואה כפול כאשר הוא משתמש בשתי העיניים, המשמעות היא שלמעשה רק עין אחת מסתכלת ישירות על האובייקט והעין השנייה סוטה ממנו, המוח מקבל תמונה שונה מכל עין ולכן נוצרת ראייה כפולה. הדבר עלול להעיד על פגיעה בשרירי העין, ובמקרה כזה עליו להגיע לרופא עיניים או אופטומטריסט שיוכל לאבחן את הסיבה לכפילות או להפנות לבדיקות נוספות במידת הצורך.

במידה והכפילות אינה קבועה, והיא מתרחשת רק במצבים מסוימים כמו למשל בקריאה, או רק בזמן נהיגה בלילה, יתכן והיא נובעת מבעיות מסוימות בתיאום בין העיניים. במקרה כזה, רצוי להגיע לאופטומטריסט אשר יוכל להתאים את הטיפול הנכון למקרה הספציפי של אותו אדם.
הפתרון הוא שימוש במשקפיים עם רכיב אופטי שנקרא "פריזמה", שתפקידו להסיט את קרני האור באופן שיכול להקל על העיניים ולהעלים את הכפילות. פתרון נוסף הוא ביצוע של תרגילי ראייה מותאמים אישית אשר יכולים לשפר את המצב.

לתאום פגישה השאירו פרטים

דילוג לתוכן